Vianočná úvaha

Autor: Mária Hnatová | 11.12.2015 o 19:18 | (upravené 12.12.2015 o 17:00) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  576x

Aj napriek zhonu milujem naše klasické, slovensko - šarišské Vianoce. Najdôležitejšie je však to, že sa všetci tešíme z narodenia Ježiška a sme radi, že sme všetci spolu, lebo mnohí z nás sú nútení žiť a pracovať v cudzine.

Vianočná utópia!

   Tri týždne pred Vianocami sa vyberieme spolu s manželom aspoň na tri dni, na vianočné trhy do niektorej európskej metropoly. O týždeň si to zopakujem znova, ale tentoraz s kamoškami. To je taká naša tradícia.Počas dlhých zimných večerov popíjame čaj alebo prevarené víno, sedíme pri kozube a rozprávame sa dlho do noci. Vianočné pečenie zveríme profesionálkam z najlepšej cukrárne na okolí. Donesie nám ich ešte čerstvé, donášková služba, ráno na Štedrý deň.

    Večer pred Štedrým dňom ozdobíme stromček bielymi ozdobami, lebo podľa Evity, toho roku letí biela výzdoba.  My ženy naaranžujeme interiér a naše polovičky sa postarajú o vonkajšie osvetlenie. Na Štedrý deň si pospíme minimálne do desiatej, Potom začneme pripravovať zemiakový šalát a ostatné jedla, pri tom si spievame spolu koledy. Popoludní ideme s manželom na dlhšiu prechádzku. Keď sa vrátime dokončíme ešte rybu a večera môže začať.

    Pekne si posadáme k prestretému stolu a večeriame takmer dve hodiny. Po večeri ideme k stromčeku pozrieť si darčeky.Deti sú nadšené,lebo dostali nové tablety a smatrfony, ja prsteň s diamantom a manžel drogériu od Huga Boss. Potom pozeráme rozprávku na niektorom z 333 programov..Pred polnocou sa vyberieme na polnočnú svätú omšu. Po príchode sa uložíme na pokojný spánok.

Klasické slovenské Vianoce!

   Tri tiždne pred Vianocami poumivame oblaki na dome, popratame v skriňoch a vitepujeme šicke koberce. Dva tiždne pred šviatkami počas dluhich žimnich večaroch napečeme aspoň 10 druhi vianočneho pečiva. Ked nám budze treba isc daco vibavic do okresného mesta, tak sebe dáme záväzek, že še teho roku určite prejdzeme okolo stánkoch na vianočnich trhoch a dáme sebe i punč, Ale keďže litame z obchodu do obchodu za darčekami, pomali nescihame na posledni vlak, ne to vipic eščik punč.

    Dzeň pred Štedrim dňom, ozdobíme stromček zaš na červeno, bo inakšej farbi ozdobi nimame.Šak červená vižaruje ceplo, tak ušetríme aspoň na pline. Polovički budú zaše nadávac, že naco majú zapájac vonkajše švetelka, ked nám švica poulične lampi. Ráno na Štedri dzeň idzeme do najbližšeho nakupneho reťazca Lidl, abo Kuflannd na veľký nákup. Ked sce z valala ostáva vám akurát predajňa Jednoti Vistojíce isto aspoň pul hodzini v radze ku pokladni, bo ľudze nakupujú na tote tri dni teľo, jak bi mal bic už konec šveta. Po príchodze uvaríme aspoň pejc druhi jedloch podľa receptoch prababki. U nás na vichodze muša byc i piroh, aspoň s truma naplňami.

    O šestej še navečeráme a idzeme kuknuc pod stromček, či nam i teho roku Ježiško donesol pižamo a ponožki. Pošidame ku televizoru a pokukame Popolušku na Markiže, ovšem ked medzi tým nezašpime. Hodzinu pred pul nocu idzeme šicke do koscela, žeby sme vešli, bo isto budze pulno ľudzi. Po pulnočnej zaľehneme do posceli a špime jak zarezane, s krásnim pocitom,že naša namaha stala zato a še cešime, že sme šicke spolu.Hlavne, je žeby sme buli šicke zdravé a mali radosc v šercu z narodzeneho Ježiška.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?